Ciekawe miejsca 

Okolice Pałacu Alexandrinum to niezapomniane spotkanie z bogatą fauną i flora, mnóstwem lasów, ścieżek rowerowych oraz ciekawych miejsc historycznych.

Sam park otaczający hotel to resztki parku krajobrazowego założonego na przełomie XVIII i XIX w. z kolistym stawem, w pobliżu ruin dworu (I poł. XIX wieku) Stanisława Grabowskiego - ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Wycieczka po najbliższych okolicach hotelu to niezwykłe spotkanie z historią.

W pobliskim Okuniewie mozna zobaczyć Cmentarz Parafialny z XIX w oraz Pomnik Żołnierzy poległych w 1920r w Okuniewie.

Poświętne może poszczycić się murowaną kapliczką przydrożną zbudowaną ok. połowy XIX wieku. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, pochodząca z XVIII wieku.

Poza tym warto odwiedzaić grób rodziny Lelewelów, niegdysiejszych właścicieli Woli Cygowskiej. Znajduje się on na cmentarzu parafialnym.

Sulejówek słynie z Willi Milusin. Jest to miejsce będące świadkiem wydarzeń politycznych dwudziestolecia międzywojennego, a także rodzinna przystań dla Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego.
Willa zbudowana została przez Komitet Żołnierza Polskiego w 1921 roku, według projektu Kazimierza Skórzewskiego. Swoją sławę zawdzięcza Józefowi Piłsudskiemu, który przebywał tam wraz w rodziną w latach 1923-35. Dla marszałka było to miejsce intymne. W Sulejówku poświęcał czas żonie Aleksandrze (pierwotna właścicielka posiadłości) oraz córkom, Wandzie i Jagodzie, próbując tym samym zdystansować się od zawirowań politycznych w kraju. Tu stawiał pasjanse, grywał w szachy, wypijając przy tym ogromne ilości mocnej i słodkiej herbaty.

Poza tym w Sulejówku możemy zobaczyć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ogród Pamięci Dzieci ofiar hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

W Wołominie nie można ominąć "Domu nad Łąkami" - rodzinnej posiadłości Zofii Nałkowskiej - znanego salonu literackiego przełomu XIX/XX wieku. Również w Wołominie znajduje się, zbudowany w stylu drewnianego baroku syberyjskiego, dom "Pod Akacjami" z 1883 r.

Niezwykle ważnym zabytkiem jest również późnorenesansowy pałac w Chrzęsnem. Zbudowany został w 1635 r. dla Stefana Dobrogosta Grzybowskiego, starosty warszawskiego i kamieńczykowskiego oraz kasztelana lubelskiego. Budowla związana była potem z takimi znamienitymi rodami szlacheckimi, jak Kotarbińscy, Karscy, Maszyńscy, Koskowscy. Pod koniec XIX wieku na plenery malarskie przyjeżdżał tu Władysław Podkowiński.

W Dąbrówce znajduje się kościół Podwyższenia Krzyża Świętego według projektu Zygmunta Twarowskiego. Jest to neogotycka, jednonawowa świątynia. Większość wyposażenia kościoła pochodzi z XVIII w. Znajdują się w nim pamiątkowe tablice fundatorów, szaty liturgiczne z XVII-XVIII wieku, a w kancelarii parafialnej zachował się także akt urodzenia Cypriana Kamila Norwida.
Kaplica pogrzebowa wzniesiona została w 1881 roku, a drewniana plebania zdobiona drewnianymi ornamentami w 1898 roku. Jej ganek ozdobiono wyjątkowymi kolorowymi witrażami.

Stary cmentarz i kapliczki przydrożne w Dąbrówce – to również zabytki XIX wieku. Na cmentarzu parafialnym znajdują się groby z połowy wieku, których spoczywają księża tutejszej parafii i właściciele okolicznych wsi - Guzowatki, Ślężan, Małopola. Kapliczki przydrożne można spotkać tu często wzdłuż lokalnych dróg. Te ponad 100-letnie stanowią wyjątkowy element mazowieckiego krajobrazu.

W Jadowie możemy zobaczyć Kościół parafialny p.w. Znalezienia Krzyża Świętego wzniesiono w stylu neogotyckim (na miejscu poprzednich drewnianych) w latach 1882-1886 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, autora projektów wielu kościołów na Mazowszu i w Polsce. Wnętrze zdobią rokokowe organy, a także szafa z miechy, dwie XVIII-wieczne barokowe figury siedzących puttów na cokołach balustrady chóru, pochodzące ze Śląska. Zachowały się osiemnastowieczne szaty liturgiczne. Na plebani przechowywane są księgi metrykalne sięgające 1632 roku.

W neogotyckiej kaplicy cmentarza parafialnego, wzniesionej w końcu XIX w., znajduje się obraz Chrystusa w grobie autorstwa Miłosza Kotarbińskiego oraz późnoklasycystyczny nagrobek z piaskowca Fryderyki z Ditzów Kotarbińskiej (zm. 1863).

Znajdziemy tu również zespół dworski rodziny Kotarbińskich z II połowy XIX wieku. W obecnym kształcie wybudowany został po 1860 roku. Kotarbińcy władali majątkiem do czasu przejęcia przez skarb państwa w 1945 r. Otaczają go zabudowania gospodarcze, oficyna dworska, spichlerz i obora.

Pod Jadowem znajdują się nielicznie zachowane nagrobki cmentarzy: żydowskiego i osadników szkockich z XIX wieku.

Klembów to murowany kościół parafialny p.w. św. Klemensa, stanął na miejscu drewnianego w latach 1823-1829. Konsekrowany był przez biskupa płockiego Klemensa Pierzchałę w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Zbudowany został dzięki fundacji właściciela dóbr klembowskich gen. Franciszka Żymirskiego. W rodzinnej krypcie w świątyni zostały pochowane szczątki generała. W latach 1885-1894 kościół był przebudowywany. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII i XIX w. Drewniana czworoboczna dzwonnica wzniesiona została w I poł. XIX w.

 

Aktualności29

Paź

Czym się kierować, wybierając salę na studniówkę?

Znalezienie odpowiedniego miejsca na Studniówkę nie jest łatwe. Czym się kierować, wybierając salę na studniówkę?

więcej

29

Paź

Gdzie można pojeździć konno w okolicach Warszawy?

Zapraszamy Państwa do Palcowej stajni w miejscowości Krubki-Górki.

więcej

Bądź zawsze na bieżąco


Oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Hotel oraz podmioty powiązane z grupy ISP, którym Hotel powierzy przetwarzanie tych danych osobowych na podstawie art. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu otrzymywania na bieżąco informacji o ofercie Hotelu oraz podmiotów powiązanych z Grupy ISP oraz zapoznałem się z Polityką Prywatności i Zasadami Przetwarzania Danych Osobowych. Mam świadomość, że zgodę tę mogę wycofać w każdej chwili.